Valóban a patkányok terjesztik a pestist?

Bizonyára mindenki olvasott, vagy hallott már, akár iskolai tanulmányai alatt is arról, hogy milyen óriási méretű pestisjárványok alakultak ki, és szedték áldozataikat, a lakosság körében a középkorban! Ezt a fertőző, és szinte mindig halállal végződő, betegséget, amit „fekete halálként” is emlegettek, a patkányokkal hozták összefüggésbe és így is volt nyilvántartva a köztudatban, hogy ezek a rágcsálók terjesztik!

Ártatlanok a patkányok? – Mi megmutatjuk!

Körülbelül 2400 faj tartozik az emlősök osztályán belül a rágcsálók rendjébe, ezek közül is az egerek és a patkányok a legismertebbek az emberek körében. Beköltöznek a lakásokba, házakba, kórházakba, mezőgazdasági épületekbe és bárhova ahol a számukra legoptimálisabb életkörülményeket megtalálják. Tehát ha megfelelő élelmet és ivóvizet lelnek az adott helyen, akkor biztos, hogy le is fognak telepedni. Nagyon el vannak szaporodva, a világ szinte valamennyi táján, és földrészén megtalálhatóak bizonyos fajaik, azok a helyek kivételek csak, amit örökös hó és jég fed, és nem emberlakta területek. De ott vannak a vizek, mocsarak, erdők, és még a sivatagos területeken is. Mindenhol ahol felbukkannak, mielőbb szükségessé válik a patkányirtás!

A különböző fajok közül kettő van, ami a legelterjedtebbnek mondható, és hazánkban is ezt a kettőt nevezhetjük meg, amelyek veszélyt jelentenek számunkra. Ezek a házi patkányok és a vándorpatkányok. Mint az egész országban, a fővárosban is nagymértékben el vannak szaporodva, főként a vándorpatkányok, amelyek robusztus testalkatúak, erősebbek, szívósabbak „házi” rokonuknál, így ma már szinte az a faj el is tűnt és a vándorpatkányok uralják a terepet mindenütt. Ezért a patkányirtás Budapesten is nagy hangsúlyt kap manapság is. A világ többi fővároshoz hasonlóan, itt is komoly gondot jelent ezeknek a rágcsálóknak a kiirtása.

Mikor érkeztek az első patkányok Európába?

Először az ókorban jelentek meg, a házi patkányok ezen a földrészen, a hajózásnak köszönhetően hurcolták be rakományokkal, élelmiszerekkel. Ez a faj kisebb testű és a farka is hosszabb, mint a vándorpatkányoknak, akik majd „csak” a 18. században jelentek meg hazánkban. Ekkor viszont mondhatjuk, hogy invázió formájában rohanták le egész Európát. Manapság a gyors közlekedési járműveknek köszönhetően, nagyon gyorsan el tudnak jutni bárhová, például vonattal, repülővel, hajóval is.

Pestisjárvány és a patkányok!

Ahogy említettem, a pestis az egyik legjobban rettegett betegség volt, amit kevesen éltek csak túl, egész családok, falvak, városok lakói haltak meg a járvány következtében. A pestis, avagy „fekete halál” az emberiség legpusztítóbb járványa volt, ami végig söpört az egész világon és több millió ember halálát okozta. Európában is szedte áldozatait, hiszen némely becslés szerint itt a lakosság körülbelül 30-60 %-a halt meg ebben a gyorsan terjedő halálos kórban. De ki terjesztette, honnan indult? Mint ahogy kiderült a házpatkányokon megtelepedő bolhák a bűnösök ebben, hisz ők terjesztették a betegséget a rágcsálóról az emberre! Hazánkban, az 1700-as években, pontosabban 1738-ban volt utoljára pestisjárvány.

Szerencsére ez a veszélyes betegség manapság már inkább csak a trópusi és szubtrópusi országokban jelentkezik időnként, úgy, mint India, Madagaszkár, vagy Vietnám területein. A rossz higiéniás körülmények és a rágcsálóirtás hiánya segíti elő a pestis újbóli megjelenését!

A pestist okozó kórokozó a Közép-Ázsiában élő rágcsálókon élősködő bolhákban tenyészett. Ma már tudjuk, hogy a bolha beleiben okoz egyfajta elváltozást ez a baktérium, aztán a bolha ezt a kórokozót visszaöklendezi a kiszívott vérrel együtt a patkány (vagy más gazdaállat testébe) ezzel, már meg is fertőzve azt! Aztán ha a megfertőzött rágcsáló elpusztul a bolha az emberre rátelepedve, őt is megfertőzi! Ez a fajta baktérium háromféle betegségtípus előidézője, név szerint a bubópestis, a vérpestis és a tüdőpestisé.

A vándorpatkányok „érdeme”, a járványok megszűnése!

Hogyan függ össze a pestisjárvány megszűnése és a vándorpatkány? Annak köszönhető, hogy ma már nem üti fel ez a betegség a fejét világszerte, hogy az agresszívabb, területét erősen védő, csapatokban, szervezettebben élő vándorpatkány miatt szinte mindenhonnan eltűntek a házi patkányok, akik a pestis járványok kialakulásáért voltak felelősek! Tehát mondhatjuk, hogy a vándorpatkányok azok, akik az emberiséget megszabadították ettől a gyilkos kórtól. A pestis terjesztésének fő okozói tehát a patkányok voltak, de emellett a kutyák és a macskák által is terjedhetett. Mivel a betegséget okozó bolhák az élő állatokon élősködnek csak, ha a gazdaállat elpusztul, akkor ők is tovább állnak, keresnek egy másik állatot, vagy embert, akinek a vérét szívhatják.

Annak köszönhetően, hogy a nagy pestisjárványok után jobban ügyeltek az emberek a tisztaságra, rendszeres fürdésre, megváltoztak, javultak a higiéniai feltételek, ezzel egyidőben a patkányok és a rajta élősködő bolhák életkörülményei romlottak és így csökkent, a betegségterjesztő rágcsálók száma valamelyest.

Napjainkban is sokféle betegséget terjesztenek!

Nemkívánatos rágcsálóknak mondhatók abból a szempontból, hogy sokféle olyan betegséget terjesztenek, ami az emberekre veszélyes! Vannak ezek között enyhébb lefolyásúak, például ami „csak” hasmenést okoz, de olyan súlyosak is, amelybe belehallhat a megbetegedett személy!

A különböző baktériumokon kívül, amelyektől megbetegedhetünk, allergiás reakciókat is okoz, az arra érzékeny emberek körében, ha bekerül egy patkány a lakásba. Ezt a rágcsáló ürüléke, szőre, az elhalt hámsejtjei, illetve a rágcsálón élő különböző atkák okozzák! Sokan az allergiás reakció jelentkezésekor nem is gondolnak erre a lehetőségre. Ha patkánytetemet találunk valahol, legyünk nagyon óvatosak, soha ne fogjuk meg gumikesztyű nélkül! Ezzel megakadályozhatjuk, hogy valami betegséget „szedjünk össze”!

Sajnos még szép számmal élnek hazánkban, most is, ezért a patkányirtás Budapesten és a vidéki városokban mindenképp folyamatos odafigyelést és irtást igényel! Mindenki, akinél felbukkan ez a rágcsáló, végleges megoldást szeretne elérni az irtás során, ezért nem érdemes házi módszerekkel próbálkozni! Hívjuk inkább a rovarirtó cég szakemberét, mert a patkány járatainak, fészkeinek megtalálása sem egyszerű feladat, utána a szükséges irtást el fogja végezni, így megszabadulhatunk ettől a kellemetlen, és egészségügyi szempontból is veszélyes rágcsálótól!

no replies

Leave your comment