Milyen házilagos módszerek léteznek patkányirtásra?

Egy patkány megjelenése a lakásban, azonnal arra készteti az ott lakó embert, hogy cselekednie kell, mielőtt még elszaporodna a rágcsáló! De mit lehet tenni ellene?  Vetődik fel az első kérdés máris. Természetesen a legjobb megoldás az, ha a rágcsálóirtó céghez fordul segítségért! Szakemberei, akik sok tapasztalattal rendelkeznek a patkányirtás terén is, hamar felkutatják a lakásban, kertben, pincében élő patkányok járatait és gyors, precíz módon elvégzik a szükséges irtás. Ám a címben azt ígértem, hogy most a házilagos irtási módszerekkel foglalkozunk, (ha vannak ilyenek), amelyek hatásosak lehetnek a patkánnyal szemben.

Miért az emberek által is használt lakásokba fészkelik be magukat?

A házi patkány és a vándorpatkány is azokat a helyeket keresi, ahol élelmet és elrejtőzésre alkalmas „szállást” talál magának, majd az ott kialakított fészkében neveli fel az utódait is! Ránk, emberekre tehát, főleg táplálékszerzés szempontjából van szüksége. A konyhába, kamrába bejutva, megrágja az élelmiszereket és belekóstol mindenbe, ami emberi fogyasztásra is alkalmas. Már magában ez is, hatalmas egészségügyi kockázattal jár, de ezenkívül az ürülékével és a vizeletével is beszennyezi az élelmiszereket, sőt az ivóvizet is, ha hozzájut. Gondolok itt arra, ha például egy pohárban, vagy tálkában, talál vizet, akkor abba beleiszik, vagy ha nem lehet jól elzárni és éjjel is csöpög a konyhai csap, akkor a mosogatóba is belemászik, hogy inni tudjon, ezzel azt is beszennyezi. Ezáltal sokféle betegséget terjesztenek, amelyek akár járványokat is kirobbanthatnak, ezért a patkányirtás borzasztó fontos ahol csak megjelennek! Ezek a rágcsálók rendkívül szívósak, intelligensek és találékonyak! Nem egyszerű őket elűzni, vagy kiirtani, ha egyszer beköltöznek valahova! Képesek mindenen keresztülrágni magukat, falon, gipszkartonon is könnyedén átjutnak.

Mit vessünk be ellenük?

Régi, de az egyik legjobban bevált módszer patkányok ellen egy macska! Főleg vidéken ma is sok háznál, és ház körül élnek cicák, akik ha megjelenik egy patkány, egér, vagy más rágcsáló előszeretettel levadásszák, hiszen ezzel táplálékhoz is jutnak. Azonban kis kedvenceinkre érdemes odafigyelni, ha észrevesszük, hogy patkányt hoz haza, mert ez lehetett egy olyan rágcsáló is, amely korábban mérget evett, ezzel a cica vagy esetleg kutya is meg lesz mérgezve, ha fogyaszt belőle! Igen, kutya is lehet jó patkányfogó, általában ezt a kotorék ebekre szokták mondai, mint például egy tacskó.

Ha állatok „bevetéséről van szó, akkor a vadászgörényt is meg kell említenem, hiszen szintén kiválóan alkalmazható patkányfogásra! Igaz jóval kevesebben tartanak ilyen állatot, mint kutyát, macskát. Már a nevében is benne van, hogy vadász. Ez a roppant fürge, kis nyúlánk állatka, hajlékony testének köszönhetően befér a patkány járataiba és pillanat alatt képes elkapni a bent rejtőzködő rágcsálót. Lehet, közbe ő is megsérül, ha megharapja az üldözőbe vett állat. Egyetlen harapással képes megölni áldozatát, akár egy fészekalja rágcsálóval is elbánik egyedül. De a gazdája jó, ha megitatja tejjel mikor végzett a patkánnyal, a mérgezésveszély elkerülése érdekében.

Óvatosnak kell lennünk, hisz ha fenyegetve érzi magát, vagy menekülés közben útját állják, akkor akár az embert is képes megharapni a patkány, ami nagyon veszélyes lehet! Azért, mert így, a különböző, kórokozók könnyen bejutnak a szervezetbe és súlyos fertőzést, valamint betegségeket is okoznak!

 

Házi praktikák a patkányok ellen

Aki egyedül szeretne szembeszállni a rágcsálóval, ha felbukkan a lakásában, próbálkozhat olyan módszerekkel, amelyekről lehet olvasni az interneten is. Az egyik ilyen javasolt olcsó és az ember számára nem mérgező keverék gipszből és rozslisztből áll. A lényege, hogy a rozslisztet három az egy arányban kell a gipsszel összekeverni és ehhez adjunk még 3 evőkanál cukrot, valamint ánizs olajból pár cseppet. Ezt a keveréket helyezzük ki olyan helyre, ahol a patkányt láttuk, vagy a járatára ráakadtunk. Feltétlen tegyünk ki mellé egy tálkába vizet is, amit állandóan pótolni kell, ha fogyni látjuk. Használjunk gumikesztyűt a szer elkészítésekor, mivel ha megérzi az emberi kéz szagát, nem fog a közelébe menni.

Elmondások szerint, az egyszerű, minden háztartásban található fekete bors is hatásos lehet. Be kell szórni vele az érintett területet, és állítólag akkor elmenekülnek a rágcsálók a könyékéről is. Persze a patkányirtás legismertebb formája a mérgek kihelyezése, ami hatékonyan pusztítja el a rágcsálókat akkor is, ha nagyobb számban élnek az adott helyen, de ennek van kockázata, mivel olyan állat is ehet belőle, amit nem szeretnénk megmérgezni! Legyünk óvatosak, ha ezt a módszert válasszuk, olyan helyre tegyük ki a mérget, ahol más állat, vagy kisgyermek nem férhet hozzá!

Mivel szeretik a csendet, félős rágcsálók, esetleg vannak olyan hangok is, amitől menekülnek, például hangos zene, gépek hangja, de ezeket ugye nem lehet folyamatosan bevetni ellenük. A patkányirtást tehát mihamarabb el kell kezdeni, ha úgy gondoljuk, hogy ez a rágcsáló garázdálkodik éjjelente a konyhánkban!

Mikor kell gyanakodnunk a jelenlétére?

A hangos rágás, motoszkálás a falban, vagy a konyhában, az összerágott, megdézsmált élelmiszerek, kirágott dobozok, papírzacskók (ezeket is képes elfogyasztani) már figyelmeztető jel lehet! De ha az ürülékét, fedezzük fel, akkor is biztosak lehetünk benne, hogy patkánnyal van dolgunk, valószínű nem is eggyel, hiszen ezek a rágcsálók csapatokban élnek, soha nem magányosan.

 

Mit tehetünk, hogy ne csalogassuk magunkhoz?

Nagyon fontos, hogy a szeméttárolókat, kukákat mindig jól zárjuk le, az abból kiáramló szagok könnyen odacsalogatják a patkányt, onnan pedig a házba is hamar beférkőznek, ha az étel szagát megérzik.

Tartsuk tisztán a lakást ez a leghathatósabb védekezés ellenük! Ha van pince, annak az ajtaját, ablakát is tartsuk zárva, figyeljünk arra, hogy oda se tudjanak bejutni, jó, ha ezt rendszeresen ellenőrizzük. De ugyan ilyen fontos a csatornanyílások környékének a rendbetartása is. A kertben az érett, lepotyogott gyümölcsöket, szedjük fel, ne hagyjuk ott „illatozni”, mert ezek is szinte hívogatják a patkányokat egy ingyen lakomára.

Mivel nagyon gyanakodó természetűek, nem könnyű őket „tőrbe csalni” ezért a ragasztós és más csapdák csak ritka esetben lehetnek hatásosak ellenük. Ezért mindenképp érdemes egy rágcsálóirtó céget megkeresni és megbízni a patkányirtás elvégzésére! Szakembereik tudják, hogy hol keressék a lakásba bejutott rágcsálót és a megfelelő irtási mód kiválasztásával, 100 %- ban patkánymentessé tudják tenni az otthonát! Ha problémája van a rágcsálók miatt, hívja máris a céget segítségért!