Patkány veszedelem ősszel

Hamarosan itt az ősz, egyre hűvösebbre fordul majd az idő, igaz ezt még így a nyár vége felé a hőségeben nem nagyon tudjuk elképzelni. De az őszi betakarítások a földeken is nemsoká elkezdődnek, s magtárakba kerülnek a termények. Az egyik legnagyobb veszteség a mezőgazdaság számára a rágcsálók kártétele a magtárakban és az elszaporodásuk. Rettentő nagy kárt tudnak okozni, ha a magvakat, terményeket összerágják, hiszen azokat már nem lehet élelmiszerként az ember számára felhasználni, eladni. Tehát mindenképp nagyon fontos az irtásuk. Ide tartozik a patkány is, hiszen a tél közeledtével olyan szálláshelyet próbál keresni, felkutatni, ahol élelmiszer és víz is rendelkezésére áll. Ott majd kihúzhatja a telet.
De ilyenkor nem csak ezek a gazdaságok vannak kitéve a patkányok inváziójának, hanem az otthonaink is. Hiszen ezek a rágcsálók hozzánk is könnyen be tudják szállásolni magukat. Aztán ha nem vesszük észre időben, bizony el is tudnak szaporodni!

Nemrég egy ismerősömék nyaralni voltak, s mikor két két után hazaértek, este furcsa mocorgást, kaparászást hallottak kint a teraszon amire a kutyájuk is felkapta a fejét és szaglászni kezdett, majd morogva jelezte, hogy bizony van ott valami. Kihúzták a kerti bútorokat, s mögötte patkány ürüléket s egy elpusztult példányt is találtak. Nagyon megijedtek, hogy vajon van-e még több is, vagy nem költözött-e be a lakásba? Másnap patkánymérget vásároltak, s az rövid időn belül el is fogyott, majd jött a következő adag, de azt is hamar megették, tehát biztos, hogy nem egy-két példányról volt szó. A rágcsálóirtószerek 5 -7 napos késleltetéssel hatnak, ami az állatnál aztán belső vérzéssel jár. Ez a késleltetés azért szükséges, mert a patkány igencsak okos állat. Ha azt látja, hogy a társa elpusztult a elfogyasztott rágcsálóirtótól, többet nem fog belőle enni.

Hogyan jutnak be lakásunkba?

Ez mindig nagy dilemma.Ősszel a telelési ösztön felerősödése miatt igyekeznek zárt helyet keresni maguknak a patkányok is. A nyár után, a még hosszú száraz őszi időszak igencsak kedvező a szaporodásuk szempontjából, ha esetleg közben nem tizedelték meg őket betegségek. Igyekeznek olyan helyet keresni, ahol a telet átvészelhetik, nem kell tartaniuk például a fészkekbe zúduló csapadéktól az esős, hidegebb idő beköszöntével sem.Tehát ha száraz lesz az idei ősz, akkor biztos, hogy számíthatunk nagyobb patkányinvázióra is. Sajnos hallottunk már olyan esetekről, amikor a wc kagylóban találtak patkányt, ez azért is lehetséges, mert a rágcsáló akár a bűzelzárón keresztül is fel tud jutni a lakásba, gondolok itt a panelházakra. Mivel nagyon kedvelik a nyirkos helyeket, gyakran tanyáznak a csatornákban, és onnan a csatornarendszeren keresztül jutnak el a lakásokig. A szeméttárolók környékét is gyakran látogatja. Bejuthat olyankor is hozzánk, amikor szellőztetjük a házat. Ezért figyeljünk arra, hogy ne hagyjuk egész nap nyitva az ajtókat, ablakokat, hiszen akkor könnyen be tudnak osonni, és meg is teszik! Biztos megoldásnak gondolhatjuk azt, ha szúnyoghálóval védjük a nyílászáróinkat, ám jó ha tudjuk, hogy az egerek s a patkányok is könnyűszerrel ki tudják azt rágni, s már bent is vannak. Tehát ez sem védhet meg bennünket tőlük. Amennyiben egy földszinti lakásról beszélünk, akkor pedig még jobban figyeljünk ezekre oda, hisz még biztosabb a patkányok bejutása. Egyes feltételezések szerint, ma már a nagyvárosokban közel annyi patkány él, mint ember. Félelmetesen hangzik!

Megrágta patkány az élelmiszert. Fogyasztható e még számunkra?

Sok ember tárolja például pincében, kamrában az élelmiszereket, s gyakran felvetődik ez a kérdés, mit tegyünk, ha megrágta a patkány például az élelmiszereink csomagolását, dobozokat, vagy ürülékkel, vizelettel szennyezi be azt. Mint ahogy a cikk elején is említettem, azokat bizony ki kell dobnunk. Hiszen a rágcsálók általában nagyon szennyezett, vagyis olyan helyeken mászkálnak, mint a szemét, hulladék, csatorna, így a testükre tapadnak a különböző kórokozók amelyeket aztán az élelmiszerekre is átvihetnek. De ezen felül is még számtalan betegséget terjeszthetnek, ezért is veszélyes lehet ezeknek az ételeknek az elfogyasztása.

Mit tudunk tenni, hogy elkerüljük a fertőzésveszélyt?

Nagyon fontos, s figyeljünk arra, hogy a szemetes kuka és a környéke mindig tiszta legyen! A szemetet mindig a kukába dobjuk, s ne mellé, mert ezt is messziről megérzik. Ne rakjunk a szemetesbe, vagy mellé megmaradt élelmiszereket, főtt ételek maradékát, vagy más szennyeződést mert ezek mind vonzó lakomának számítanak a patkányok számára. De persze az ilyen dolgok nem csak ezeket a rágcsálókat, hanem a molyokat és a csótányok is odacsábíthatják.
A legjobb megoldás az lehet, ha az összes száraz élelmiszert olyan dobozokba rakjuk, ami légmentesen lezárható és így tároljuk. Ezzel biztosan meg tudjuk azt akadályozni, hogy összerágják, vagy beszennyezzék.

Milyen betegségeket okozhatnak a patkányok?

Sajnos számos betegséget terjeszthetnek, amelyek között vannak olyanok is amik az emberre is igen veszélyesek lehetnek. A rágcsálók nyálából és ürülékéből kerülnek ezek a vírusok az emberek szervezetébe. Ehhez nem kell az, hogy közvetlenül is érintkezzünk az állattal, vagy a váladékukkal, már az is elég, hogy megfertőződjünk, ha azoknak a szemcséi kiszáradás után a levegőbe jutnak és mi belélegezzük őket. De nézzük is meg kicsit részletesebben, hogy a patkányoktól milyen betegségeket kaphatunk el? Az egyik legsúlyosabb a leptospirosis vagy más néven az iszapláz. Ez súlyos vese és májkárosodást okozhat, akár belső vérzésekkel, mely egyes esetben már halálos is lehet. Ezen kívül a patkányok felelősek még a következő betegségek terjesztésében is, mint például a trichinosis, a rágcsálótífusz, a vírusos hemorrhágiás láz, a tularémia, a hastífusz, a veszettség, avagy a vérhas , de lehetne még tovább is sorolni.Nagyon veszélyes az is, ha egy patkány megharap valakit, hiszen a seb akkor el is fertőződhet, s ebbe szintén bele is halhat az illető. Ezért ha ez megtörténik, vagy mástól halljuk, hogy így járt, azonnal jó ha felkeresi az orvosát, aki majd szakszerűen ellátja, megkapja a megfelelő oltást, vagy gyógyszert.

Ebből is láthatjuk, hogy mennyre fontos a védekezés a patkányok ellen! Senki nem szeretne egy háztartásban élni velük és rettegni éjjel, hogy mikor jön elő a rejtekhelyéről, hiszen nappal elbújnak és majd csak éjjel indulnak élelemszerző körútra.Ha észrevesszük, hogy ezek a rágcsálók hozzánk is beköltöztek, a legjobb megoldás, ha azonnal olyan irtással foglalkozó szakembert hívunk, aki tudja, hogy mi a teendő ellenük, és rövid időn belül meg fog szabadítani bennünket a patkányoktól!